Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow Din arrow SELAM NEDİR?
Advertisement
SELAM NEDİR? PDF Yazdır E-posta
Salı, 05 Şubat 2008
Yazı Index
SELAM NEDİR?
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4

M. Ali KAYA
Müslümanlar karşılaşınca biri birlerine selam verirler. “Selamün aleyküm” “Allah’ın selamı üzerinize olsun” derler. Her namazdan sonra “Allahümme ente’s-Selam ve minke’s-Selam” “Allahım, sen selamsın, selam sendendir” derler. Nedir bu selam?

Bir öğrencim namaz çıkışı sordu. “Allahümme ente’s-Selâm ve minke’s-Selam” ne demek. Cevap verdim. “Allah’ım sen selamsın, selam da sendendir” demektir. Sordu: “Selam ne demektir?” Cevap veremedim. Sonra düşündüm. Nice ‘biliyoruz’ diye bildiğimizi zannettiğimiz pek çok şeyi gerçekten bilmediğimizi anladım.

Gerçekten selam ne demekti?
Selam, “Barış, rahatlık, esenlik” anlamına gelmektedir. Müslümanların birbirleriyle karşılaştıkları zaman, karşılıklı olarak sağlık ve esenlik dileklerini sunarlar. Bir birlerine dua ederler. Biri diğerine “Selâmün aleyküm” (Selâm sizin üzerinize olsun, Allah her türlü kazadan ve beladan korusun!) demesi; diğerinin ise: “Ve aleykümü's-selâm ve rahmetullahi ve berekatüh” (Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketi sizin de üzerinize olsun!) şeklinde cevap vermesi anlamına gelen bir İslam ahlakı terimidir selam.

Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır. Hz. Peygamber (s.a.s)'in selâm ile ilgili hüküm ve talimatı şöyledir: “Küçükler büyüklere, binekli atlı veya arabalı olanlar yayalara, yürüyenler, oturanlara; arkadan gelenler yetişince öndekilere; iki grup karşılaştığı zaman, az olanlar çok olanlara önce selam verirler.” Gruplar arası selâmlaşmada ise, grubun birinden bir kişinin selâm vermesi, diğer gruptan da bir kişinin alması yeterlidir. Şayet gruptan hiç kimse selâmı almazsa, o grupta bulunan herkes günahkâr olur.

İslâmî âdâba göre bir gruptan ayrılırken ayrılan kişi tarafından da selâm verilmesi gerekmektedir. Selâm verirken veya alırken, eğilmek doğru değildir. Selâm verildiği takdirde alamayacak durumda olanlara ise, selam vermek doğru değildir. Meselâ, namaz kılanlara, Kur'an-ı Kerîm okuyanlara, hutbe dinleyenlere, ilimle meşgul olanlara selam verilmez. Dolayısıyla bu durumda iken verilen selâmı almamanın bir sorumluluğu yoktur.

Müslümanlar arasında selâmı yaymak, hem Allah'ın emri ve hem de Hz. Peygamberin sünnetidir. Bir ayette yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Evlerinizden başka evlere izin almadan, seslenip sahiplerine selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu, sizin için daha iyidir.” Bir başka âyette de yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha iyisiyle selam verin veya aynıyla karşılık verin...” Bu âyetlerden selâmı yaymanın bir Allah emri olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ