Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow Yazılarım arrow Fıkhî Meseleler arrow Teyemmüm
Advertisement
Teyemmüm PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 03 Kasım 2010

M. Ali KAYA

Teyemmüm suyun bulunmadığı veya suyu kullanmanın tıbben yasak olduğu durumlarda abdest ve gusül yerine geçmek üzere yıkanması gereken abdest azalarından yüzünü ve kollarına temiz toprağı meshetmektir. Hicretin altıncı senesinde farz kılınmıştır. Teyemmümün yüze ve kollara has olduğu konusunda icma vardır.

Bir kimse cünüplükten dolayı gusül yerine teyemmüm etmiş ise abdesti bozulduğu zaman yalnız abdest niyeti ile teyemmüm alır, guslü bakidir, bu nedenle yeniden gusül niyeti ile teyemmüm etmesi gerekmez.

Teyemmümün Şartları:
Teyemmüm yapılmasını gerektiren hususlara teyemmümün şartları denir. Bu şartlara sahip olanlar teyemmüm almaları gerekir.

1. Gusül ve abdest için suyun bulunmaması. Bunun şartı da üç kilometre çevrede suyun bulunmama ihtimalinin kesin olmasıdır. Aksi taktirde bir yerde su kesilir ve beş kilometre çevresinde su olursa teyemmüm caiz olmaz.

2. Hastalık gibi bir özürden dolayı suyu kullanmasının tıbben yasak olmasıdır.
Yani bir kimse suyu kullandığı zaman hastalanacağı veya hastalığının artacağı ve yarasının azacağı dindar bir hekim tarafından teşhis edilmiş ve suyu kullanması yasaklanmış ise ibadetlerini teyemmüm alarak yapması gerekir. Kışın çok soğuk havalarda sıcak su bulamayan yolcuların soğuk su ile hastalanma korkusu varsa bu durumda gusül için teyemmüm eder, namaz için abdest alır ve ibadetini aksatmaz. Çünkü imandan sonra en değeri ibadet farz olan namazdır. Namazı ne şekilde olursa olsun ihmal etmek asla caiz değildir. Amr b. Âs (ra) bir seferde soğuktan dolayı gusül yerine teyemmüm ile namaz kıldı. Resulullah (sav) bu duruma sükut ederek takriri bir şekilde kabul buyurdular.

3. Namaz vaktinin girmiş olması.
Teyemmümün süresi namaz için bir namaz vakti süresidir. Vakit çıkınca teyemmüm bozulur, diğer namaz için yeniden teyemmüm gerekir.

4. Suyu aramak. Vakit girdikten sonra su aranır. Beş kilometre çevrede vakit çıkmadan su bulma ihtimali varsa teyemmüm caiz olmaz.

5. Temiz toprağın bulunması. Teyemmüm için toprak şarttır. Yüce Allah Kur’ân-ı Kerimde “Temiz toprakla teyemmüm edin”  emreder. İslam bilgileri toprak cinsinden olan şeylerle de teyemmüm edileceği konusunda ittifak etmişlerdir. Bunlar da kerpiç ve tuğla gibi toprak cinsinden olan şeylerdir.

Farz olan ibadet ve namaz için  ne su ne de toprak bulamayan kimse necaseti izale ettikten sonra namazını kılar. Cünüp de olsa farz namazını kılar ama sonradan iade eder. Toprakla teyemmüm etse iade etmesine gerek kalmaz. Besmele ile Fatiha’yı cünüp olanın okumasında mahzur olmadığı ve zikir sayıldığı için cünüp olduğu halde toprak ve su bulamadığı halde Fatiha, İhlas, Felak ve Nas Surelerinin hem zikir hem dua makamında okunması caizdir ve fazilettir.  Toprağı ve suyu bulduğu zaman kıldığı namazı yeniden iade eder.

Teyemmümün Farzları:

Teyemmümün farzları beştir.

1. Niyet etmek. 
Bir kişi farz ibadeti yapmak için teyemmüm almaya niyet ederse vakit içinde onunla her türlü nafile namaz kılabilir. Ancak farz olmayan bir ibadet için niyet etmiş teyemmüm almış ise (kuşluk namazı gibi) farz namaz için yeniden teyemmüm yapması gerekir.

2. Toprağı mesh etmek ve tozunu uzuvlara nakletmek.

3. Elini toprağa vurup yüzünü mesh etmek.

4. Elini toprağa vurup kollarını dirsekleri ile beraber mesh etmek.

5. Tertibe riayet etmek. Önce yüz sonra kolları mesh etmek.

Teyemmümün Sünnetleri:

1. Başlarken Eûzü-Besmele çekmek,

2. Önce sağı sonra solu mesh etmek,

3. Yüzünü mesh etmeye üst kısmından başlamak.

4. Kolunu meshe ise parmaklarının ucundan başlamak.

5. Kıbleye dönmek.

6. Ellerini toprağa vurup ileri geri çekmek.

7. Ellerini kaldırıp baş parmaklarını birbirine vurarak tozu silkelemek ve kalanı yüzüne ve koluna mesh etmek. İmam-ı Şafi (ra) “Teyemmümden sonra yüzüne ve koluna bulaşan tozu namazın sonuna kadar silmeden bırakmak efdaldir” demiştir.

8. Meshe ara vermeden bitirmek.

9. Meshten önce ağzını misvaklamak.

10. Abdestten sonra okunan duaları okumak.

Cünüp olan bir kimse teyemmüm ederse su bulunana kadar namaz kılmak, Kur’ân-ı Kerimi okumak ve mescitte oturmak mubah olur. Teyemmümü bozan bir durum olursa bütün bunlar haram olur. Su bulamadığı veya hastalığından dolayı su kullanamadığı zaman yapılan teyemmümle kılınan namazlarını daha sonra kaza etmez. Ancak hasta olma korkusu ile teyemmüm ederek namaz kılan daha sonra bunu kaza eder, yani yeniden kılar.

Teyemmüm Nasıl Yapılır:
Kıbleye karşı oturur. Abdestte olduğu gibi Euzü-Besmele çeker. Gömleğinin kollarını abdestteki gibi çevirir. Sonra “Cünüplükten temizlenmeye” veya “Farz namazı kılmak için teyemmüm etmeye niyet ettim” şeklinde niyet eder. Sonra parmaklarını açarak ellerini toprağa koyar ve ileri geri hareket ettirir. Ellerini kaldırır ve başparmaklarını birbirine çarparak toprağı silkeler. Elinde kalan tozları yüzünün üst tarafından başlayarak çene altına kadar mesh eder. Elleri tekrar aynı şekilde toprağa sürer ve kaldırıp silkeler. Sol elin baş parmağını ayırarak sağ elin dış tarafından parmakların ucundan dirseği dahil mesh eder, sonra içi ve başparmağı ile bileğe kadar mesh eder. Aynı şekilde sağ el ile sol kol mesh edilir. Böylece teyemmüm tamamlanmış olur. Sonra Abdestten sonra okunan duaları okur.

Teyemmümü Bozan Şeyler:

1. Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar.

2. Teyemmüm gusl için alınmış ise guslü bozan şeyler teyemmümü de bozar.

3. Suyun bulunması teyemmümü bozar.

4. Hasta hastalıktan dolayı teyemmüm yapmışsa iyileşmesi teyemmümü bozar.


Etiketler:  Teyemmüm Teyemmümün Farzları Teyemmümün Şartları Teyemmümün Sünnetleri Teyemmümü bozan şeyler
 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ