Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Advertisement
Kırk Hadis PDF Yazdır E-posta
Cuma, 04 Şubat 2011

M. Ali KAYA

1. Ümmetimden hangisi uygulamak ve ümmetime öğretmek için benim hadislerimden kırk tanesini ezberlerse ahirette ona cennetin hangi kapısından dilersen gir denilir. (Ebu Nuaym, Hilye, 4:149)

2. Ameller niyetlere göredir. Her amelin bir niyeti vardır. (Buhari, Bed’ul-Vahy, 1)

3. İslam beş temel üzerine bina edilmiştir. Kelime-i Şahadet, Namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek ve hacca gitmek. (Buhari, İman, 1; Müslim, İman, 19)

4. Sizden kim bir kötülük görürse eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben bu kötülüğe iştirak etmesin. Bu sonuncusu imanın en zayıf mertebesidir. (Müslim, İman, 78)

5. Müslüman Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir. Laf taşıyan kimse cennete giremez. (Buhari, Edeb, 49)

6. Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, ona sırtını çevirmez. Kim kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyaçlarını giderir. Kim bir kardeşinin sıkıntısını giderirse Allah da onun kıyamette sıkıntılarını giderir. Kim bir müslümanın suçunu hatasını gizlerse Allah da kıyamet gününde onun günahlarını örter. (Buhari, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 57)

7. Birbirinize buğz etmeyiniz, birbirinize haset etmeyiniz, birbirinize arka çevirmeyiniz, birbirinizle alakayı kesmeyiniz Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir Müslüman üç günden fazla küs durmak helal olmaz. (Buhari, Edeb, 57)

8. Doğruluk insanı iyiliğe götürür, iyilik insanı cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddıklar defterine yazılır. Yalan insanı kötülüğe, kötülük insanı cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında yalancılardan yazılır. (Buhari, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103)

9. Kişinin annesine şetmetmesi büyük günahlardandır. Dediler ki ‘Ey Allah’ın resulü kişi annesine şetmeder ve söver mi?” dediler. Peygamberimiz (sav) “Evet, kişi başkasının annesine söver, o da onun annesine söver. Böylece kişi annesine sövmüş olur” buyurdular.  (Müslim, İman, 146)

10. Yedi zümre vardır ki onlar hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde Allah’ın kendilerine hazırladığı gölgeliklerde gölgelenirler. Bunlar; Adaletli idareciler, Allah’a ibadet üzere yetişen genç, kalbi camiye bağlı olan ve bir namazdan sonra diğer namazı bekleyen mü’min, Allah için birbirini seven insanlar, mansıp ve makam sahibi güzel kadınların teklifini ‘Ben Allah’tan korkarım’ diye reddeden kimse, sağ elinin verdiği sadakayı sol elinin görmediği kimse, bir de kimsenin görmediği yerlerde ve gece yarısı Allah’ı zikrederek gözleri yaşaran kimselerdir. (Buhari, Ezan, 36)

11.  Üç dua vardır ki şeksiz şüphesiz reddedilmez. Bunlar, mazlumun duası, misafirin duası ve annenin evladına duasıdır. (Ebu Davud, Vitr, 29)

12. Ey İnsanlar! Selamı yayın, yemek yedirin, akrabalarınızı ziyaret edin, insanlar gece uyudukları zaman namaz kılınız ve cennete selametle giriniz. (Tirmizi, Kıyame, 42)

13. “Mubikât-ı Seb’a” adı verilen yedi büyük günahtan sakının. Allah’a şirk koşmak, Sihir yapmak, Allahın yasakladığı suçsuz yere adam öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, iffetli kadına iftira etmek. (Buhari, Vesaya, 23)

14. Allah’a ve ahirete inanan komşusuna iyi davransın, Allah’a ve ahret gününe inanan misafirine ikram etsin, Allah’a ve ahret gününe iman eden ya hayır söylesin veya sussun. (Buhari, Nikâh, 80)

15. Bize silah çeken bizden değildir. Bizi aldatan da bizden değildir. (Müslim, İman, 164)

16. Bir kadınla dört şey için evlenilir. Malı, güzelliği, nesebi ve dini için. Siz dini için evlenin Allah evinizi bereketlendirir. (Buhari, Nikah, 15)

17. Peygamberimiz (sav) üç şeyi vasiyet etti: Her ay üç gün oruç tutmayı, Duha namazını kılmayı ve yatmadan önce Vitir Namazını kılmayı… (Buhari, Savm, 60)

18.  İyilik güzel ahlaktır. Kötülük ise kalbinizi rahatsız eden ve insanların görmesini istemediğiniz şeylerdir. (Müslim, Birr, 14)

19. Dört vasıf kimde bulunursa o kimse tam bir münafıktır. Şayet bunlardan biri varsa bunu terk etmediği sürece onda da nifaktan bir haslet var demektir. Konuşunca yalan söylemesi, söz verince sözünden dönmesi, emanete ihanet etmesi, düşmanlıkta ve tartışmada aşırıya kaçması… (Buhari, İman, 24)

20. Yedi yaşına gelince çocuğunuza namazı emredin. On yaşına gelince kılmazsa hafifçe dövün ve çocukların yataklarını ayırın. (Ebu Davud, Salat, 26)

21.  İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş sayılmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şeyi size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız… (Müslim, İman, 93)

22. İzin istemek üç defadır. İzin verilirse girersin, verilmezse dönersin. (Buhari, İstizan, 13)

23. Hasetten sakının. Haset ateşin odunu veya otu yediği gibi insanın hayırlı amellerini yer bitirir. (Ebu Davud, Edeb, 44)

24. Merhamet etmeyene merhamet edilmez. (Buhari, Edeb, 18)

25. Sizden her birinizin her bir azasının tesbihi ve sadakası vardır. Her tesbih sadakadır, her tahmid sadakadır, her bir tehlil sadakadır, her tekbir sadakadır. Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i anil-münker sadakadır. (Müslim, Misafirun, 74)

26.  Kendisini ilgilendirmeyen malayani şeylerle uğraşmayı terk etmesi kişinin Müslümanlığının güzelliklerindendir. (Tirmizi, Zühd, 11)

27. Dünyaya değer verme ki Allah sizi sevsin, insanların ellerindekine değer vermeyin ve istmeyin ki insanlar sizi sevsin. (İbn-i Mâce, Zühd, 1)

28. Kim ilim öğrenmek amacı ile yola çıkarsa Allah onun cennet yolunu kolaylaştırır. (Müslim, Zikr, 39)

29. İki şeyi kıskanmak ve onlar gibi yapmak gerekir. Biri Allah’ın kendisine mal verdiği ve bu malı gece gündüz Allah yolunda harcadığı kişi, ikincisi de Allah’ın kendisine ilim verdiği ve Allah rızası için onu insanlara öğrettiği kişidir. (Buhari, İlim, 15)

30. Alışverişte çok yemin etmekten sakının. Yemin önce kazandırır; ama sonra kazandığınızı da kaybettirir. (Müslim, Müsakat, 132)

31. Mü’minin mü’min gıyabında dua etmesi Allah katından makbulüdür. Kişi kardeşine dua ettiği zaman başında bulunan melek onun duasına “Amin! Bir misli de sana olsun” diye duasına iştirak eder. (Müslim, Zikr, 87)

32. Kendinize, malınıza ve evladınıza beddua etmeyiniz. Allah’ın duaları kabul edeceği bir zamana rast gelir de kabul olur ve sıkıntısını siz çekersiniz. (Müslim, Zühd, 74)

33. Allah katında arkadaşın hayırlısı arkadaşına hayırlı olandır. Allah katında komşunun hayırlısı da komşusuna hayırlı olandır. (Tirmizi, Birr, 27)

34. Ey insanlar! Allah’a tövbe ve istiğfar ediniz. Ben de her gün yüz defa Allah’a tövbe ve istiğfarda bulunmaktayım. (Müslim, Zikr, 42)

35. Veren el alan elden üstündür. Sadaka vermeye en yakınından başla. Sadakanın hayırlısı yakın akrabaya verilendir. Kim iffetli olmak isterse Allah onu iffetli kılar, kim de yardım istiyorsa Allah’tan istemelidir. (Buhari, Zekat, 18)

36. Hiçbiriniz kendisine isabet eden felaket ve sıkıntıdan dolayı ölümü temenni etmesin. Şayet dayanamayacak duruma gelirse “Allahım! Hakkımda ölüm hayırlı ise bana hayırlı ölüm ver, yaşamam hayırlı ise bana hayırlı ömür ver!” diye dua etsin. (Buhari, Merda, 18)

37. Nerede olursan ol Allah’tan kork! Bir fenalık yaptıktan hemen sonra bir iyilik yap ki onun günahını silsin, insanlara güzel ahlakla muâmele et! (Tirmizi, Birr, 55)

38. Size bir şeyi yasaklamışsam ondan kesinlikle kaçının. Bir şeyi emrettiğim zaman onu da gücünüz yettiği kadar yapınız. Sizden öncekilerinin helak olmalarının sebebi peygamberleri bir şeyi emrettiği zaman onu yapmamak için çok soru sormaları ve peygamberlerine muhalefet etmeleridir. (Buhari, İ’tisam, 2)

39. Bir kişinin senin vasıtanla hidayete erdirmesi senin için sahralar dolusu kırmızı develere sahip olmandan daha hayırlıdır. (Buhari, Megazi, 38)

40. Allah bir kimseye hayır murat ederse ona dinde ilim ve anlayış verir. (Buhari, İlim, 10)


Etiketler:  Hadis Kırk Hadis İyilik İlim Amel Niyet İslam Selam
 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ