Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow İrşad ve Hitabet arrow Hutbeler arrow Peygamberimizin Cuma Namazı Konusunda Hutbesi
Advertisement
Peygamberimizin Cuma Namazı Konusunda Hutbesi PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 19 Nisan 2010
Ey İnsanlar!
Biliniz ki, şu bulunduğum yerde, içinde bulunduğum günde, içinde  bulunduğum ayda ve içinde bulunduğum şu yılda Allah Teâlâ size kıyamete kadar Cuma Namazını farz kılmıştır. Kim Cuma Namazını, benim sağlığımda veya benden sonra -adil olsun, zalim olsun- başında bir imam varken, küçümseyerek veya farz olduğunu inkâr ederek terk ederse, Allah onun işini rast getirmesin ve hiç bir işini bereketlendirmesin. Şunu bilin ki, o kimse tevbe etmedikçe, namazı namaz, zekâtı zekât, haccı hac, orucu oruç ve iyiliği iyilik sayılmaz. Ancak kim tövbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder. Dikkat edin, bir kadın bir erkeğe, bir bedevi bir muhacir’e bir facir bir mümine imam olamaz. Eğer o facir kılıç ve sopasından korkulan bir kişiyse, o zaman değişir.

“Ey İnsanlar!
Ölmeden önce tövbe edin ve Allah’a dönün. İşler sizi meşgul etmeden önce acele edin ve Salih amel işleyin.
Allah’ı çokça zikrederek, gizli ve açık çokça sadaka vererek Allah ile olan bağınızı güçlendirin ki Allah da size rahmetiyle muamele etsin, rızkınızı artırsın ve yardım etsin.
 
Size Allah'ın azabından korkmayı tavsiye ediyorum. Bunun için Allah sizi neden sakındırmış ve size neyi haram kılmışsa ondan kesinlikle sakının. Bundan daha hayırlı ve güzel bir öğüt olamaz. Bir Müslüman da diğer bir Müslüman’ı sakındıracağı en önemli hususlar bunlardır. Şüphesiz haramdan kaçınmak takvadır ve takva Allah’tan korkanlar için en değerli amel ve ahret için en doğru yardımcıdır.

Kim Allah ile arasındaki gizli ve açık ilişkilerini düzeltir ve bunu da Allah’ın rızasını gözeterek yaparsa, bu davranışı onun için dünyada güzel bir isim bıraktığı gibi, ölünce ve yardıma ihtiyaç duyduğu ahirette kendisine güzel bir sermaye olur. Allah sizi azabından sakındırıyor. Çünkü Allah kullarına karşı çok merhametlidir. Allah'ın sözü hak ve hakikattir ve asla değişmez. O hayırlı kullarına ettiği va’dinden asla caymaz. Çünkü Allah “Benim katımda söz değiştirilmez. Ben kullarıma zulmedici değilim” (Kaf: 50:29) buyurmuştur.

O halde gizli-açık hiç bir işinizde takvadan ayrılmayın. Çünkü kim Allah’tan sakınırsa, büyük bir kazanç elde eder. Kuşkusuz takva Allah’ın azabından korur, Allah’ın dargınlığını önler, yüzleri ağartır, Allah’ı razı eder ve dereceyi yükseltir. O halde nasibinizi alınız, kulluk etmede kusur etmeyin. Allah size kitabını öğretmiş ve yolunu göstermiştir ki, doğrularla yalancılar belli olsun. Allah’ın size ihsan ettiği gibi siz de ihsan edin. Allah’ın düşmanlarına düşman olunuz. Allah yolunda gereği gibi cihad edin. O, sizi seçmiş ve müslüman adını vermiştir. Bunu da, helâk olanlar, bilerek helak olsunlar, yaşayanlar da bilerek yaşasınlar diye yapmıştır. Güç ancak Allah’a mahsustur. O halde Allah’ı çok anın ve ahiret için çalışın. Çünkü kim, Allah ile ilişkisini düzeltirse, Allah da onun insanlar ile olan ilişkilerini düzeltir. Çünkü Allah insanlara hâkimdir, insanlar ise Allah’a hükmedemezler. İnsanları Allah idare eder, insanlar ise Allah’ı idare edemezler. Allah her şeye kadirdir. Güç ve kuvvet, şeref ve izzet, büyüklük ve azamet Allah’a aittir.”

Öyle kimseler olacak ki, evi Medine’den bir mil mesafede olduğu halde cuma namazına gelmeyecektir. Öyle kimseler olacak ki, iki mil mesafede evinde oturduğu halde cuma namazına gelmeyecektir. Öyle kimseler olacak ki, Medine’ye üç mil mesafede olduğu halde cuma namazına gelmeyecektir. Allah Teâlâ böyle kimselerin kalbini mühürlemiştir.”

Etiketler:  Cuma Cuma Namazı Cuma Hutbesi Peygamberimizin Cuma Hutbesi Salih Amel Tövbe
 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ