Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow Yazılarım arrow Kişisel Gelişim arrow Nasıl Yazar Olunur?
Advertisement
Nasıl Yazar Olunur? PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 15 Mayıs 2010
M. Ali KAYA
Yazar nasıl olunur? İlginçtir; yazarlığın okulu yoktur.
Meslek ve sanat okulları vardır; ama yazarlığın ve idareciliğin mektebi olmaz. Ancak bir konuda yazı yazmak için o sahada geniş bir bilgi birikiminin olması gerekir. Yazarlık kelimeleri kullanma sanatıdır. Bu nedenle yazarın dile çok iyi hâkim olması da şarttır. Yazarlığın birinci kuralı, bilgi sahibi olmaktır. Bilgisi olmayan ne yazacağını da bilemez. Bilgi kesin ve doğru olan hükümdür. Zan ve tahmine dayalı bilgilere bilgi denmez. Ancak malumat yığını demek daha doğru olur. Malumatlarımız gerçeğe dayanırsa bilgi, zanna ve tahmine dayanırsa yorum olur.

Yazarlığın ikinci kuralı, iyi bir fikre sahip olmaktır.
Bilgi sahibi olanların fikir sahibi olma hakkı vardır. Bir konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar zamanla eski fikirlerinden vazgeçerek yeni fikirlere kapılırlar. Sonra da buna değişim ve dönüşüm adını verirler. Bu da onların saygınlığına zarar verir.

Yazarlığın üçüncü kuralı, konusunun olmasıdır. Siz ne kadar güzel diksiyona sahip olsanız da konuşacak bir konunuz yoksa konuşamazsınız. Bunun gibi konusu olmayan yazı da yazamaz.   Belli bir konuyu gündeme getirmeyen ve bir probleme çözüm olmayan yazıların da bir değeri yoktur. Sahibine de fazla bir imtiyaz sağlamaz. Sorunları iyi tespit ederek sağlıklı çözüm üreten yazılar ve kitaplar gündemi arkalarından sürüklerler. Aksi olursa yazar gündemin arkasına takılır ve gündem değişince kitabının da bir değeri kalmaz. İnsanı ve insan fıtratını odağına alan ve fıtratın sesi olan yazılar ve kitaplar değerini hiçbir zaman yitirmezler.
 
Yazarlığın dördüncü kuralı iyi bir üsluba sahip olmaktır. Yazıyı okutan üslubudur. İyi ve akıcı bir üsluba sahipseniz yazılarınız mutlaka kendisini okutacaktır. Bir konuda uzman olmak için onunla ilgili en az 100 kitap okumak şarttır. Böyle bir uzman ancak o konuda farklı bir yaklaşım sergileyebilir ve farklı bir üslup ortaya koyabilir.

Yazarlığın beşinci kuralı bir konuda dünya çapında uzman olmaktır. Hangi sahada ve konuda olursa olsun o konu ile ilgili bütün kitapları okumuş ve detaylarına vakıf olmuş yazarlar yeni olaylar ve sorunlarla ilgili olarak sebeplerine sağlıklı şekilde yaklaşabilir ve doğru çözüm önerileri üretebilirler. Bu nedenle yazdıkları da okunur ve dikkate alınır. Bir konuda eğitim alarak, o işte çalışarak ve çalışanları gözlemleyerek ve emek vererek uzman olmak şarttır.

Yazarlığın altıncı kuralı hedef kitlesini iyi seçmesidir. İyi bir yazar yazdıklarını önce kendi üzerinde uygular, sonra benzer durumları analiz edebilir ve benzer sorunları ve problemleri anlayıp çözümler üretip yol gösterebilir.  İyi bir yazar kendi sahasında birkaç türde dünya kalitesinde eser verebilen kişidir. Herkes kendisini iyi ve uzman bir yazar olarak görebilir; ancak buna kendisi değil okurları karar vermelidirler.

Yazarlığın yedinci kuralı ise kendi kendisini tenkit etmesi ve zaman içinde düzelterek gelişme kaydetmesidir. İlk yazdıklarınızı bir kenara koyarsınız ve birkaç sene sonra onu kendiniz okuyarak hem tenkit eder, hem de geliştirirsiniz. Bunun için birilerinin zamanını almanız ve fikrine başvurmanız gerekmez. Zira herkesin üslubu ve anlayışı, konuları yansıtması kendisine göredir. Dolayısıyla sizin yazılarınızı gerekli gereksiz ve bilhassa konunun uzmanı değilse bilgisizce tenkit edebilirler.

Yazarlığın sekizinci kuralı ise okurlarınızın fikirlerine ve düşüncelerine saygı duymanız ve kararı onların vermesine fırsat vermenizdir. Siz bilginizi, tecrübelerinizi, delillerinizi yazarsınız ve nihai kararı okurlarınıza bırakırsınız. Okurları yönlendirmek, kararı vererek onu kabul etmelerini beklemek en azından okurlarınıza saygısızlıktır.

Bu sayılan hususlar çerçevesinde yazılarınızı ve kitaplarınızı yazmanız umarım sizi iyi ve aranan bir yazar konumuna getirebilir.

Etiketler:  Yazarlık Nasıl Yazar Olunur Kelimeleri Kullanma Bilgi Uzmanlık Konu Üslup Hedef Kitle
 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ