Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow Yazılarım arrow Soru - Cevap arrow Kulluk Nedir? Allah'a Nasıl Kul Olmalıyız?
Advertisement
Kulluk Nedir? Allah'a Nasıl Kul Olmalıyız? PDF Yazdır E-posta
Cuma, 08 Şubat 2008
Soru:
Kulluk Nedir? Allah'a Kulluk Nasıl Olmalıdır?


Cevap:

Allah’a kulluk ve ibadet çok geniş bir kavramdır. Tüm varlıklar her anda her hali ile Allah’a ibadet halindedir. Her varlık da kendi lisan-ı hali ile Allah’a ibadet halinde olduğu gibi istidat ve ihtiyaç dili ile de devamlı Allah’a dua ve niyaz halindedirler.

Biz insana bakan peygamberler aracılığı ile istenen, Allah’ın bizden razı olup kabul edeceği ibadet şekline bakacak olursak bunun da iki temeli vardır. Birincisi İman’dır. İkicisi ise namazdır. “İnsanları ibadet için yarattım” buyuran yüce Allah ibadet ile imanı kastettiğini Bediüzzaman Ayetü’l Kübra’nın başında izah etmektedir. (Şualar, 93) 

İbadet Allah’ın emrini yapmak ve yasakladıklarından kaçmaktır. Bu dünyada da ahirette de böyledir. Zaten Bediüzzaman da “Farzları yapan kebireleri işlemeyen kurtulur” (Kastamonu Lahikası, 110-111) buyurur. İnsan beşeriyet icabı günahlardan kurtulamaz. Bunun için hayırlı hizmetlerin peşinden koşmalı ve daima kendini kusurlu ve günahkar bilerek tövbe ve istiğfara devam etmelidir. Bunun için İslam muhakkikleri ibadet beş çeşittir demişlerdir.

İlim ve tefekkür ile imanda terakki etmek.

2.      Amelde namaz, oruç, zekat gibi farzları yapmak, sünnetlere gücü yettiği kadar uymak.

Allah’a karşı acizliğini ve zayıflığını bilerek günahlardan tövbe, istiğfar ve dua ile yalvarmak ve şefaatçi olarak peygambere (sav)  salavat getirmek.

Kur’an-ı Kerimi manasını bilerek veya bilmeyerek okumak. Çünkü, Kur’an-ı Kerimi okumak ibadettir; manasını öğrenmek ise ilimdir.

Günahların büyüğünden ve küçüğünden kaçınmak.

Bunun ilk dördüne Allah’ı zikretmek ve müspet ibadet denirken, beşincisine de menfi ibadet denir. (Lem’alar, 265)

İbadet ile ilgili hadisler denince bütün bunları ifade eden hadisler girer. Bunun için ibadet ve kulluğu somutlaştırmak gerekir. İstenen nedir? Eğer kulluk denirse bunun başı tövbe, istiğfar ve namaz gelir. Sonu ise haramlardan kaçınmaktır.

İbadetin başı ise Namazdır. Çünkü namaz ibadetin fihristesidir. Yüce Allah “Beni anmak için namaz kıl” (Taha, 14) buyurur. Demek ki Allah’ı anmak ve ibadet etmek namaz iledir. Hem namaz bütün ibadet şekilleri mevcuttur.

Genel olarak ibadet çeşitleri ile ilgili hadislere bakacak olursak:

"İslâm, beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’ın birliğine inanmak, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak, hacca gitmek." (İbn Ömer (ra)  Müslim.)

Bir bedevi gelip, Allah Resûlü (sav) ne islâmı sordu. Allah (sav)  "Günde beş vakit namaz," buyurdu. Adam sordu: "Bunlardan başka bir şey yapmam gerekir mi?" "Hayır, ancak nâfile olarak kılabilirsin." Sonra şöyle buyurdu: "Ramazanda oruç tutmak." "Bunun dışında oruç var mıdır?" "Hayır, ancak nâfile olarak tutabilirsin." Sonra ona zekâtı da anlattı. "Bundan başka bir şey vermem gerekir mi?" "Hayır, nâfile olarak verebilirsin." Sonra adam, arkasını dönüp giderken, "Bunları aynen yaparım, ne eksik, ne de fazla!" dedi. Ardından, Allah Resûlü (sav) şöyle buyurdu: "Sözünde durur da dediklerini yaparsa, cennete girer." (Enes (sav) den Buhârî)

Bi’setin ilk yıllarında idi. Allah Resûlü (sav) dedim ki: "İslâm nedir?" "Hoş söz söylemek ve yemek yedirmek." "İman nedir?" "Sabır ve hoşgörü ile insanlara davranmak. "Hangi islâm en üstündür?" "Müslümanların, elinden ve dilinden esenlikte olduğu kişininki." "Hangi îman üstündür?" "Güzel ahlâk." "Hangi namaz üstündür?" "Ayakta durma süresi uzun olan namaz." "Hangi hicret üstündür?" "Rabbinin hoşlanmadıklarından uzak durman."  (Amr (ra)  Taberânî.) 

Allah Resûlü (sav) güçlükte, kolaylıkta, neşeli ve kederli hâllerde, onu dinleyip itaat edeceğime dâir biat edip, söz verdim. Yine, bize karşı yaptığı tercihlerde, ehline karşı herhangi bir işte tartışmayacağımıza, nerede olursak olalım hakkı söyleyeceğimize, Allah uğrunda kınayıcının kınamasından korkmayacağımıza dâir biat edip, söz verdik. (Ubâde (ra) Buhârî.)

Allah Resûlü (sav) buyurdu: "İşin başı islâm, direği namaz, zirvesi cihaddır." Muaz (ra)  Tirmizî.)

Allah Resûlü (sav) buyurdu: "Allah, rızklarınızı bölüştürdüğü gibi, aranızda ahlâklarınızı da bölüştürmüştür. Allah, dünyayı sevdiğine de, sevmediğine de verir. Ama dini ancak sevdiklerine verir. Kime dini vermişse, onu kesinkes sevmiştir. Nefsim elinde olana Allah’a yemin ederim ki, kalbi ve dili Müslüman olmadıkça, bir kul Müslüman olamaz. Komşusu kötülüklerinden emin olmadıkça, kişi tam mümin olamaz!" "Ey Allah’ın Resûlü, kişinin kötülükleri nedir?" diye sorulunca şöyle buyurdu: "Eziyet ve zulüm etmesidir. Haramdan kazandığı parayı nafaka verse, asla bereketi olmaz. Ondan sadaka olarak verirse, kesinlikle kabul olunmaz. Geride bırakırsa, onu ateşe daha da yaklaştırır. Çünkü Allah, kötüyü kötü ile silmez, kötüyü iyilik ile siler. Çünkü, pis olan pisi silmez." (İbn Mesûd (ra)  Müsned-i Ahmed)

Bütün bu hadisler ibadet ve Allah’a kulluk yapmanın nasıl olması gerektiğini anlatmaya yeterlidir.

 

 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ