Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
Konumunuz: Ana Sayfa arrow Yazılarım arrow Soru - Cevap arrow Neden Peygamberler Erkektir?
Advertisement
Neden Peygamberler Erkektir? PDF Yazdır E-posta
Salı, 12 Şubat 2008

Sual:

Neden peygamberlerin hepsi erkektir?

Cevap:

Üç sebepten dolayı:

Birincisi: Erkeklerde akıl ve kararlılık hâkimdir. Kadınlarda ise his ve kararsızlık hâkimdir. Sabır, sebat, mücadele ruhu ve kararlılık gibi nübüvvet görevini yapmaya müsait sıfatlar galiben yaratılış icabı erkeklerdedir. Bu peygamberlerde vasıf halindedir. Buna “Fetanet” denir. Kadınlarda ise iffet ve namuslarını koruma gibi hususlar bir erkeğin himayesini gerektirir. Kızlar velilerinin, kadınlar da erkeklerinin korumasına ve yardımına muhtaçtır. Bu durumdaki bir kadın nasıl peygamberlik görevini yapacak? Her memleket ve millette tüm önemli işleri, askerlik ve güç gerektiren hususları erkekler yapmaktadır. Kadınlar yapsınlar denebilir. Ama başarılı olunamaz. Bu durum fıtrata zıttır. Neden? Allah öyle istemiş ve öyle yaratmıştır. Allah’ın iradesine aykırı iş zaten imana zıttır.

Bununla beraber kadına vahiy gelebilir; ama bu peygamberlere gelen vahiy değildir. Hz. Havva, Hz. Musa’nın (as) annesi ve Hz. Meryem’e gelen vahiy gibi. Bu vahiy de hususi olur ve kendine hastır. Umuma ait ferman olmadığı için kadın veli olur nebi olamaz. 

İkincisi: Kadın için neslin devamı ve çocukların himaye ve terbiyesi gibi mühim ama erkeklerin koruması ile yapılabilen işleri deruhte etmek, peygamberlik gibi ağır bir görevi yapmaya en büyük engeldir.

Üçüncüsü: Kadın ibadet konusunda eksiktir ve her zaman vahye muhatap olmaya fıtratı müsaade etmez. Çünkü herkes bilir ki kadın ayın yarında ibadet edemez. Fıtri hali buna engeldir.

Hepsinden daha önemlisi Allah kadını erkeğe yardım etsin ve nesli devam ettirsin diye yaratmıştır. Peygamberlik ile görevlendirmemiştir. Allah’ın rızası Allah’ın istediğini yapmakla kazanılır. Allah’ın iradesine ve emrine muhalefet yanlıştır ve en büyük hatadır. Allah hiçbir kadına peygamberlik görevi vermemiştir. Onun için kadından peygamber olmamıştır. Dileseydi ve gönderseydi bize bildirirdi. Bize de kabul etmek düşerdi. Kabul etmesek o zaman küfre girmiş olurduk.

“Allah kadını neden erkek ile eşit yaratmamıştır” şeklindeki bir soru yanlıştır. Çünkü doğru olan eşitlik değil, adalettir. Allah’ın adaleti herkese layık olanı ve lazım olanı vermek ve hiçbirine haksızlık etmemektir. Allah herkese layık olanı vermiştir. Madenleri bitki yaratmamıştır. Hayvanlar da insan olmak ister ama yaratmamıştır. İnsanları da eşit yaratmamıştır. Bu Allah’ın hikmetidir. Kula düşen kabul etmek ve Allah’ın kendisine olan ihsanında memnun olmak ve kendisinden aşağıya bakarak şükretmektir. Zıttı zaten isyandır.

 
< Önceki   Sonraki >

Asırların Rehberleri: Mücedditler

Hz. İsa ve Günümüz İsevileri

CİHAD

Din, Akıl ve İslam

CUMHURİYETİN MANEVİ TEMELLERİ